Rockyfiú's homepage
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Interaktív
 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Gportálos oldalak
 
Kössssssz!
Thanks
 
Máltai selyem kutya

Hófehér kedvenc

A máltai selyemkutya

A máltai selyemkutya kedves természetű, vonzó küllemű, kis méretű társasági eb. Élénk, figyelmes, nagyon értelmes és ragaszkodó kutya. Kis termete ellenére nem szabad érzékeny ölebecskének tartani, akit a széltől is óvni kell, hiszen a máltaiak imádnak játszani, mozogni, rohangálni

 

Habár a kiállítási példányok szőre valóban sok gondoskodást és törődést igényel, ha a hétköznapokon tincseiket megfelelő módon „becsavarjuk”, nekik sem kell kimaradniuk a szabadtéri hancúrozásból. A lakásban a máltai mindenhova követi imádott gazdáját, könnyedén ugrik fel székre és ágyra egyaránt. Ha ez a gazdát zavarja, a kezdet kezdetén határozottan közölni kell ezt a kutyával, és következetesen ellenállni a „támadásnak”. A máltaiak egyébként a bezárt ajtókat is nehezen viselik: legszívesebben még a fürdőszobába és a mellékhelyiségbe is elkísérnék gazdájukat.

A máltai valószínűleg a nyugati világ egyik legrégebbi, kistermetű fajtája, a bichon család legősibb képviselője. A bichonok olyan hosszú szőrű törpekutyák, amelyek az ókortól fogva az előkelő hölgyek kísérői voltak a Földközi-tenger mentén elterülő országokban. Puha szőrzetük többnyire fehér, orruk és ajkaik pigmentje mindig fekete. Fajtánkénti felosztásukat a franciák kísérelték meg először. A máltai selyemkutya közeli rokona tehát a Havanese, a Bolognese és a Bichon Frisé.

 

Málta vagy Meleda?

Egyes szakértők egészen a római korig vezetik vissza a fajta eredetét, habár a korabeli kutyák még közel sem rendelkeztek olyan elegáns külsővel, mint a mai máltai selyemkutyák. Darwin időszámításunk előtti 600-ra datálja a fajta megjelenését. Tény viszont, hogy Kallimakhosz görög költő és tudós (i.e. 310-240 körül) feljegyezte, hogy létezik egy olyan törpekutya, amely Melitaiosz (mai nevén Meleda) szigetéről származik, az Adria dalmát partszakaszáról. Plinius (23-79) is többször említi írásaiban a Melita szigéről való kutyát, amely „nem nagyobb egy mókusnál”. Állítólag kereskedők révén, a híres Selyemúton Ázsiába is eljutottak ezek az apró kutyácskák, ahol tibeti fajtákkal keveredtek, majd a XV. században bukkantak fel Európában. Századokon át az uralkodó osztály kedvencei voltak, Tiziano, Goya és Dürer képein is nagyon sok máltai jellegű, fehér öleb szerepel.

Neve ellenére egyáltalán nem biztos, hogy a fajta Málta szigetéről származik. Elnevezése a sémi „málat” szóból ered, amely menedéket vagy kikötőt jelent, s Málta nevén kívül egy adriai sziget – Meleda –, és egy szicíliai város – Melita – nevében is felfedezhető. A máltai tehát a Földközi-tenger vidékéről származó fajta, amelynek közvetlen ősei ugyan rágcsálóirtók voltak a kikötővárosokban, azonban nagyon hamar az előkelő dámák kísérőivé léptek elő. A fajtának nincs aljszőrzete, ami szintén arra utal, hogy meleg éghajlatú vidékről származik.

 

Uralkodók ölebe

1520 nagyon fontos dátum a kis fehér kutya történetében. Ebben az évben szeretett bele Stuart Mária a fajtába, és a franciaországi Lyon városából küldetett néhány példányt udvarába. III. Henrik, Franciaország királya (1574-1589) is megszerette az elegáns, fehér kutyácskákat. Azt mondják, minden évben vagyonokat költött a kutyáira, és néhány udvari alkalmazottnak kizárólag az volt a dolga, hogy a négylábú jószágok jólétéről gondoskodjék.

Napjainkban is ismert megjelenését a máltai a XIX. és XX. századi angol tenyésztőknek köszönheti. Emil Hauck professzor szerint Mr. Lokey tekinthető a máltai selyemkutya első jelentős tenyésztőjének, de meg kell említeni Mr. Maudville tenyészetét is, ugyanis tőle származtak azok a kutyák, amelyek már nagyon hasonlítottak a fajta mai típusához.

A máltai selyemkutya az FCI kilencedik fajtacsoportjába, a társasági és kísérő kutyák közé tartozik; a fajtagazda, patrónus ország Olaszország. A kanok marmagassága 21-25 cm, a szukáké 20-23 cm. A fajta súlya 3-4 kg.

 
Menü
 
Ne másolj!!!
Ne lopj!!!
 
Ennyien jártak itt...
Indulás: 2005-06-12
 
Rock'N'Roll
 
Kutyák
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!